TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7238-14-3/6/9-9CS2627
Model
55A7238-14-3/6/9-9CS2627
Datasheet
55A7238-14-3/6/9-9CS2627 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.120" (3.05mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%