TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7237-14-6/9-9CS2627
Model
55A7237-14-6/9-9CS2627
Datasheet
55A7237-14-6/9-9CS2627 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.188" (4.78mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)