TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7233-24-MSL4-9CS2627
Model
55A7233-24-MSL4-9CS2627
Datasheet
55A7233-24-MSL4-9CS2627 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 37/26
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.266" (6.76mm)
Wire Gauge 10 AWG