TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7227-22-MSL4-9CS2628
Model
55A7227-22-MSL4-9CS2628
Datasheet
55A7227-22-MSL4-9CS2628 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.122" (3.10mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%