TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7227-20-MSL4-9CS2628
Model
55A7227-20-MSL4-9CS2628
Datasheet
55A7227-20-MSL4-9CS2628 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Usage -
Shield Material -
Length -
Conductor Strand 19/34
Series -
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.086" (2.18mm)
Wire Gauge 22 AWG