TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7227-18-MSL4-9CS2628
Model
55A7227-18-MSL4-9CS2628
Datasheet
55A7227-18-MSL4-9CS2628 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Material -
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 7
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.150" (3.81mm)
Wire Gauge 22 AWG