TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7227-16-MSL4-9CS2628
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A7227-16-MSL4-9CS2628
Datasheet
55A7227-16-MSL4-9CS2628 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/38
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 5
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.113" (2.87mm)
Wire Gauge 26 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0085" (0.216mm)