TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7038-12-MST4-9CS2275
Model
55A7038-12-MST4-9CS2275
Datasheet
55A7038-12-MST4-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.144" (3.66mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)