TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7028-20-3/6/9-6CS2511
Model
55A7028-20-3/6/9-6CS2511
Datasheet
55A7028-20-3/6/9-6CS2511 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.184" (4.67mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Gray
Shield Coverage 85%