TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7028-20-3/6/9-5CS2511
Model
55A7028-20-3/6/9-5CS2511
Datasheet
55A7028-20-3/6/9-5CS2511 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color Blue
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper Alloy, Nickel Coated
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.184" (4.67mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)