TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7027-20-6/9-8CS2510
Model
55A7027-20-6/9-8CS2510
Datasheet
55A7027-20-6/9-8CS2510 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material -
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness -
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 19/0.0047"
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Series -
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 180°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.087" (2.21mm)