TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7027-20-6/9-6CS2510
Model
55A7027-20-6/9-6CS2510
Datasheet
55A7027-20-6/9-6CS2510 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Gray
Shield Coverage 85%
Usage -
Shield Material Copper Alloy, Nickel Coated
Length -
Conductor Strand 19/32
Series -
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.173" (4.39mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)