TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7027-20-6/9-5CS2510
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A7027-20-6/9-5CS2510
Datasheet
55A7027-20-6/9-5CS2510 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Length -
Conductor Strand 19/32
Series -
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.173" (4.39mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Blue
Shield Coverage 85%