TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6825-18-9/93/96CS1928
Model
55A6825-18-9/93/96CS1928
Datasheet
55A6825-18-9/93/96CS1928 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.343" (8.71mm)
Wire Gauge 21 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0114" (0.290mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 1640.4' (500.0m)
Conductor Strand 28/0.0059"
Series Flamar 155210
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 2464
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 300V
Number of Conductors 12
Features -
Operating Temperature 5°C ~ 80°C