TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6693-16-F578CS2266
Model
55A6693-16-F578CS2266
Datasheet
55A6693-16-F578CS2266 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.164" (4.17mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Double Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%