TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6549-16-F153-9CS2062
Model
55A6549-16-F153-9CS2062
Datasheet
55A6549-16-F153-9CS2062 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 5
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.149" (3.78mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%