TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6417-20-MSL4-9CS2275
Model
55A6417-20-MSL4-9CS2275
Datasheet
55A6417-20-MSL4-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Silver Coated
Series -
Number of Conductors 5
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.170" (4.32mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)