TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6287-10-9/96-9CS2275
Model
55A6287-10-9/96-9CS2275
Datasheet
55A6287-10-9/96-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0090" (0.229mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 154/44
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.128" (3.25mm)