TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6053-24-MST4-9CS2275
Model
55A6053-24-MST4-9CS2275
Datasheet
55A6053-24-MST4-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Blue
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Silver Coated
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.142" (3.61mm)