TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A4836-24-MST3-9CS2275
Model
55A4836-24-MST3-9CS2275
Datasheet
55A4836-24-MST3-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0050" (0.127mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 90%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 7/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 5
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.086" (2.18mm)
Wire Gauge 28 AWG