TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A4832-16-MST3-9CS2275
Model
55A4832-16-MST3-9CS2275
Datasheet
55A4832-16-MST3-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0197" (0.500mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 656.2' (200.0m)
Conductor Strand 133/0.0059"
Series Flamar 155210
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 2464
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 300V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 5°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.346" (8.79mm)
Wire Gauge 14 AWG