TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A4822-16-6/9-9CS2275
Model
55A4822-16-6/9-9CS2275
Datasheet
55A4822-16-6/9-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.915" (23.24mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Super Vu-Tron®
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0300" (0.762mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage -
Shield Material -
Length -
Conductor Strand 16/30
Series -
Conductor Material Copper, Annealed Bare
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Voltage 600V
Number of Conductors 30
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C