TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A4821-12-9/96-9CS2275
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A4821-12-9/96-9CS2275
Datasheet
55A4821-12-9/96-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.123" (3.12mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%