TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1852-20-MST5-9CS2275
Model
55A1852-20-MST5-9CS2275
Datasheet
55A1852-20-MST5-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Series -
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Voltage 600V
Number of Conductors 10
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 1.020" (25.91mm)
Wire Gauge 10 AWG
Jacket (Insulation) Material Super Vu-Tron®
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0450" (1.143mm)