TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1844-20-23/25/26/29-2
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A1844-20-23/25/26/29-2
Datasheet
55A1844-20-23/25/26/29-2 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Usage -
Shield Material -
Length -
Conductor Strand 19/30
Series -
Conductor Material Copper, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.151" (3.84mm)
Wire Gauge 18 AWG