TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1842-24-6/63/65/69-6
Model
55A1842-24-6/63/65/69-6
Datasheet
55A1842-24-6/63/65/69-6 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Length -
Conductor Strand 19/34
Series -
Conductor Material Copper, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.119" (3.02mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%