TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1842-22-MSL4-9CS2199
Model
55A1842-22-MSL4-9CS2199
Datasheet
55A1842-22-MSL4-9CS2199 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.156" (3.96mm)
Wire Gauge 16 AWG