TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1842-22-5/53/56/59-5
Model
55A1842-22-5/53/56/59-5
Datasheet
55A1842-22-5/53/56/59-5 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.134" (3.40mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%