TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1842-18MST4-9C2275-1KF
Model
55A1842-18MST4-9C2275-1KF
Datasheet
55A1842-18MST4-9C2275-1KF PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 42/0.0059"
Series Flamar 155230
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21223
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 1kV
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.295" (7.49mm)
Wire Gauge 19 AWG
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0118" (0.300mm)