TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1841-18-2/4/5/6-9
Model
55A1841-18-2/4/5/6-9
Datasheet
55A1841-18-2/4/5/6-9 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.063" (1.60mm)
Wire Gauge 28 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0050" (0.127mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 90%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 7/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C