TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1841-16-MST4-9CS2275
Model
55A1841-16-MST4-9CS2275
Datasheet
55A1841-16-MST4-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 984.3' (300.0m)
Conductor Strand 42/0.0059"
Series Flamar 155220
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21215
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 600V
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.295" (7.49mm)
Wire Gauge 19 AWG
Jacket (Insulation) Material Weld-Slag Oil Resistant (WSOR)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0118" (0.300mm)