TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1836-20-MST3-9CS2275
Model
55A1836-20-MST3-9CS2275
Datasheet
55A1836-20-MST3-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.153" (3.89mm)
Wire Gauge 16 AWG