TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1832-22-53/56/59-5
Model
55A1832-22-53/56/59-5
Datasheet
55A1832-22-53/56/59-5 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.125" (3.18mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)