TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1832-22-3/6/9-9
Model
55A1832-22-3/6/9-9
Datasheet
55A1832-22-3/6/9-9 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0177" (0.450mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 42/0.0059"
Series Flamar 155240
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300V
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.327" (8.31mm)
Wire Gauge 19 AWG