TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1832-18-MST3-9CS2275
Model
55A1832-18-MST3-9CS2275
Datasheet
55A1832-18-MST3-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.182" (4.62mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0075" (0.191mm)
Shield Type Double Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%