TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1832-18-3/6/9-9
Model
55A1832-18-3/6/9-9
Datasheet
55A1832-18-3/6/9-9 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Usage -
Shield Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Strand -
Series -
Conductor Material Copper, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation -
Voltage 600V
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Features -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.151" (3.84mm)