TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1832-14-3/6/9-9CS2199
Model
55A1832-14-3/6/9-9CS2199
Datasheet
55A1832-14-3/6/9-9CS2199 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness -
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.226" (5.74mm)
Wire Gauge 12 AWG