TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1831-16-2/4/6-9CS2275
Model
55A1831-16-2/4/6-9CS2275
Datasheet
55A1831-16-2/4/6-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 7/28
Conductor Material Alumel, Chromel
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter -
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)