TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1824-26-6/9-9
Model
55A1824-26-6/9-9
Datasheet
55A1824-26-6/9-9 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Material -
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.151" (3.84mm)
Wire Gauge 18 AWG