TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1822-16-6/9-9CS2199
Model
55A1822-16-6/9-9CS2199
Datasheet
55A1822-16-6/9-9CS2199 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.169" (4.29mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)