TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1822-12-6/9-9CS2199
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A1822-12-6/9-9CS2199
Datasheet
55A1822-12-6/9-9CS2199 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0070" (0.178mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.171" (4.34mm)
Wire Gauge 18 AWG