TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1251-22-G102-9CS1866
Model
55A1251-22-G102-9CS1866
Datasheet
55A1251-22-G102-9CS1866 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.217" (5.51mm)
Wire Gauge 12 AWG