TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1191-22-MST9-9CS2275
Model
55A1191-22-MST9-9CS2275
Datasheet
55A1191-22-MST9-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 154/42
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.106" (2.69mm)
Wire Gauge 20 AWG