TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1171-22-MST7-9CS2275
Model
55A1171-22-MST7-9CS2275
Datasheet
55A1171-22-MST7-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.148" (3.76mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%