TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1151-16-MST5-9CS2275
Model
55A1151-16-MST5-9CS2275
Datasheet
55A1151-16-MST5-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)
Shield Type -
Jacket Color Gray
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 656.2' (200.0m)
Conductor Strand 52/0.0059"
Series Flamar 155220
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21215
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 600V
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.327" (8.31mm)
Wire Gauge 18 AWG