TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1151-16-MSL5-9CS2275
Model
55A1151-16-MSL5-9CS2275
Datasheet
55A1151-16-MSL5-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Nickel Coated
Conductor Strand 19/27
Conductor Material Copper, Nickel Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.194" (4.93mm)
Wire Gauge 14 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0075" (0.191mm)