TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1144-20-MST4-9CS2275
Model
55A1144-20-MST4-9CS2275
Datasheet
55A1144-20-MST4-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Silver Coated
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.150" (3.81mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%