TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1142-26-3/5/6/9-9
Model
55A1142-26-3/5/6/9-9
Datasheet
55A1142-26-3/5/6/9-9 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.137" (3.48mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C