TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1142-22-F060-4CS1889
Model
55A1142-22-F060-4CS1889
Datasheet
55A1142-22-F060-4CS1889 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 1640.4' (500.0m)
Conductor Strand 81/0.0059"
Series Flamar 155230
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21223
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 1kV
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.280" (7.11mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0177" (0.450mm)