TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1142-16-MST4-9CS2275
Model
55A1142-16-MST4-9CS2275
Datasheet
55A1142-16-MST4-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.133" (3.38mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material -
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness -
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C